Tartu Ülikool promoveerib audoktoriks neli rahvusvaheliselt tunnustatud teadlast

27. mail promoveeritakse Tartu Ülikooli audoktoriteks Turu Ülikooli professor Marja-Liisa Helasvuo, Helsingi Ülikooli teadusdirektor, akadeemik professor  Mart Saarma ning Euroopa Bioinformaatika Instituudi kaasdirektor John Frederick William Birney. Neljas 2021. aastal senati otsusega nimetatud audoktor, Konstanzi Ülikooli professor Astrid Stadler promoveeritakse 1. detsembril koos peagi nimetatavate uute audoktoritega. 

Marja-Liisa Helasvuo

Image
Marja-Liisa Helasvuo

 

Turu Ülikooli soome keele professor Marja-Liisa Helasvuo promoveeriti Tartu Ülikooli keeleteaduse audoktoriks väljapaistva panuse eest keeleteadusliku mõtte arendamisse ja pikaajalise koostöö eest. Helasvuo on olnud eesti ja üldkeeleteaduse instituudi doktoriväitekirjade eelretsensent ja oponent ning Tartu Ülikooli keeleteadlased on osalenud tema juhitud uurimisprojektides. Ühiselt on arutatud eesti ja soome keeleteaduse sõlmküsimusi ning läänemeresoome keelte grammatika eripärasid ja nende analüüsivõimalusi. Tänu koostööle on süvenenud eesti ja soome keeleteadlaste üksteisemõistmine, paranenud eesti keele esindatus rahvusvahelises lingvistikaalases teadmusringes ning läänemeresoome keelte käsitlused on saanud maailma keeleteaduses nähtavamaks.

 

 

Astrid Stadler 

Image
Astrid Stadler

Konstanzi Ülikooli professor Astrid Stadler promoveeriti Tartu Ülikooli õigusteaduste audoktoriks, tunnustamaks teda

silmapaistvate saavutuste eest õigusteaduses ja pikaajalise eduka koostöö eest Tartu Ülikooli õigusteaduskonnaga uue põlvkonna õigusteadlaste kujundamisel. Alates 1994. aastast on ta töötanud Konstanzis eraõiguse, tsiviilprotsessi, rahvusvahelise eraõiguse ja võrdleva õiguse professori ning õppetooli juhatajana. Aastatel 2011–2015 oli Astrid Stadler osakoormusega professor Rotterdami Erasmuse Ülikoolis.

Professor Stadler on avaldanud arvukalt teaduspublikatsioone, põhiliselt kollektiivhagide ja rahvusvahelise tsiviilkohtumenetluse ning lepingu- ja asjaõiguse valdkonnas. Viimastel aastatel on ta oma teadushuvi suunanud peamiselt kollektiivhagide võrdlevale uurimisele, olles selles valdkonnas üks Euroopa juhtivaid teadlasi. Alates 2000. aastate algusest on ta toetanud Euroopa ühtse kollektiivhagi mudeli väljatöötamist.

Mart Saarma

Image
Mart Saarma

Helsingi Ülikooli biotehnoloogia instituudi teadusdirektor, akadeemik professor Mart Saarma promoveeriti Tartu Ülikooli neuroteaduse audoktoriks. Ta on olnud või on praegu mitme riikliku ja rahvusvahelise institutsiooni teadusliku nõukogu liige või esimees: Euroopa Teadusnõukogu asepresident, Eesti Teadus- ja Arendusnõukogu liige, Heidelbergi Neuroteaduse Keskuse nõuandva kogu esimees ja Euroopa Liidu inimaju projekti liige. Lisaks on ta Eesti Teaduste Akadeemia, Soome Tehnikateaduste Akadeemia ja Academia Europaea liige ning Soome Teaduste Akadeemia ja Rootsi Kuningliku Teaduste Akadeemia välisliige. Mart Saarma on andnud suure panuse Tartu Ülikooli genoomika ja siirdemeditsiini tippkeskuse rahvusvahelise teadusliku nõuandva kogu esimehena.

Mart Saarma tegevuses on erilisel kohal olnud koostöö Tartu Ülikooliga. Ta on korduvalt pidanud loenguid Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas ning andnud suure panuse Tartu Ülikooli genoomika ja siirdemeditsiini tippkeskuse rahvusvahelise teadusliku nõuandva kogu esimehena. Mart Saarmal on oluline roll selles, Tartu Ülikool on praegu Euroopas sedavõrd tuntud ja kõrgelt tunnustatud genoomika ja personaalse meditsiini keskus.

 

 

John Frederick William Birney 

Image
Ewan Birney

Euroopa Bioinformaatika Instituudi kaasdirektor ja rahvusvahelise teadusinstituudi Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratoorium (EMBL) asedirektor John Frederick William Birney (Ewan Birney) promoveeriti Tartu Ülikooli bioinformaatika audoktoriks. 

Ewan Birney teadustöös on põimunud bioinformaatika ja genoomika. Ta on osalenud inimese DNA sekveneerimise projektides ning inimgenoomi esmakordse täisanalüüsi, samuti hiire, kana ja teiste mudelorganismide genoomi analüüsi tegemises. Birney on aidanud suurel määral kaasa bioinformaatika ja genoomika arengule kogu maailmas, Tartu Ülikooli ja Eesti teadlaste rahvusvahelise tuntuse edendamisele ning Eesti uue põlvkonna bioinformaatikateadlaste kujundamisele. Ta on mitme Eesti teadlasega teinud koostööd Euroopa Bioinformaatika Instituudis, ühistes Euroopa Liidu projektides ja bioinformaatika teadustaristu ELIXIR arendamisel. Tänu talle on Eesti teadlased sõlminud vajalikke sidemeid ja saanud võimalusi end bioinformaatika alal arendada. Samuti on ta aidanud Eesti teadusel leida tunnustust bioinformaatika tööriistade, genoomika ja personaalmeditsiini vallas. 

Eesti ja Tartu Ülikooli rahvusvaheline maine, tuntus ja nähtavus bioinformaatika ja genoomika alal on tänu heale koostööle Ewan Birneyga märkimisväärselt kasvanud. 

Traditsiooniliselt promoveeritakse audoktorid ülikooli aastapäeval 1. detsembril, kuid koroonapandeemia tõttu jäi aktus möödunud aastal ära. Seepärast antakse diplomid pidulikult üle ülikooli aulas 27. mail. 

Ülikooli senat nimetas neli audoktorit ametisse 2021. aasta 29. mai istungil. 

Erinevad inimesed

Teadlased: lõimumist kiirendab igapäevane kannatlikkus

Sekvenaatorite paigaldus

Uue sekveneerimistehnoloogia abil järjestatakse 10 000 geenidoonori täisgenoomid

rõõmus laps sai süsti

Inimese vaktsineerimisvalmidust ennustavad kümned isiksuseomadused