Autor:
Jürgen Randma

Ülikooli ettevõtlusjuht Mart Maasik kogus Kopenhaagenis Taani ettevõtluse ja teaduse ühendamise kogemusi

Mart Maasik külastas peaminister Kaja Kallase äridelegatsiooni liikmena Taani pealinna Kopenhaagenit, et arendada nii regiooni investorsuhteid ja koostööd kui ka õppida, kuidas toimib Taani Tehnikaülikoolis ettevõtluse ja teadustegevuse koostöö.

Visiidi üheks osaks oli Eesti ja Taani äriseminar, mille eesmärk oli tihendada investeerimiskeskkondade koostööd, et meelitada Balti- ja Põhjamaadesse ühiselt suuremaid teadusmahuka ettevõtluse investeeringuid, ning tutvustada lähemalt Eesti idufirmade ökosüsteemi.

Maasiku sõnul pole Balti- ega isegi Põhjamaad eraldi võttes ülemaailmse vaatega investoritele samaväärselt fookuses kui Põhja-Ameerika ja Aasia piirkond, kuid ühise investeerimiskeskkonnana tegutsedes oleks meil võimalik oluliselt enam huvi pälvida. „Kui oleme koos, moodustame mitmeti ainulaadse piirkonna, sest meil on oma tugevad küljed ja eelised olemas. Üksinda tegutsedes nendest aga ei piisa,“ selgitas Maasik.

Seminaril tutvustas ta taanlastele Eesti iduettevõtluse ökosüsteemi plusse ja edu saladusi. „Rääkisime neile oma senistest kogemustest ja teekonnast, mis meid on siiani toonud. Vastu tahtsime saada peegeldust selle kohta, millele peaksime veel tulevikus tähelepanu pöörama ning milles enam koostööd tegema,“ märkis Maasik.

Taanist osalesid seminaril Taani Tehnikaülikooli president Anders Bjarklev ja sihtasutuse Novo Nordisk juhid, kes on viimased kümme aastat ehitanud ühiselt üles ettevõtluse ja teadustegevuse koostööd.

Taani Tehnikaülikool viis möödunud aastal koos ettevõtjatega ellu 1884 projekti ja aasta lõpu seisuga oli tal sõlmitud 30 partnerluslepet selliste ettevõtetega nagu Novo Nordisk, Maersk ja Alfa Laval. Tehnikaülikooli üliõpilased asutasid 57 iduettevõtet ja töötajad 14. Ülikoolil on enda intellektuaalomandi kasutamiseks 300 lepingut, millest 44 sõlmiti eelmise aasta jooksul.

Üks visiidi eesmärkidest oligi Taani Tehnikaülikooli kogemustega tutvuda. „Sealne süsteemsus ja põhjalikkus on muljetavaldav ja meil on sellest päris palju õppida,“ tõdes Maasik.

Taani Tehnikaülikool on olnud Maasiku huviorbiidis juba pikemat aega ja nüüd sai ta selle tööst tervikliku ülevaate, mis aitab tulevikus kaasa ka Tartu Ülikooli ja ettevõtjate vahelise koostöö edendamisel. „Samas on tehnikaülikooli tegevus kitsam ja Tartu Ülikoolil laiem, mis omakorda tähendab, et meil tehtav koostöö on keerukam, aga ka põnevam,“ leidis Maasik.

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle

Free laser beam image, public domain technology CC0 photo.

Konverents „Nordic Baltic Femtochemistry Conference 2024“

Eesti aukonsulid külastamas Delta keskust

Eesti aukonsulid külastasid Tartut ja Tartu Ülikooli