Autor:
erakogu

Ülikooli hargettevõtte BlueRay uus ajarännak viib kunagisse Tallinnasse

Tartu Ülikooli hargettevõte BlueRay tutvustab 3. juunil Tallinnas kaht uut virtuaalreaalset ajarännakut, milles saavad külastajad näha 1939. ja 1944. aasta Harju tänavat. Rännakutel elustub kunagine Tallinna esindustänav, millest suurem osa hävis 1944. aasta märtsipommitamises.

Kasutades ajaloo visualiseerimiseks tänapäevase tehnoloogia võimalusi, jutustab hargettevõte virtuaalse ajarännakuga „VR Tallinn 1939/44“ ühe tänava loo kolmel ajastul. Rännakus saavad kokku nii Harju tänava kunagine 1939. aasta hiilgus kui ka sellele järgnenud häving 1944. aastal, millest on mõjutatud ka Harju tänava praegune väljanägemine, kuna see taashoonestati nõukogude stiilis hoonetega.

Virtuaalreaalsuse vaade sõjas hävinenud Tallinna Harju tänavale 1944. aastast.

Rännakul saab Harju tänava muutusi näha eri ajahetkedel ning võrrelda tänava kunagist väljanägemist praegusega. Samasugust lähenemist kasutab BlueRay ka ajarännakutel „VR Tartu 1913“ ja „VR Toila 1938“. Harju tänava rännak erineb varasematest selle poolest, et seal saab ka ise ringi liikuda.

BlueRay kasvas Tartu Ülikoolist välja 2019. aastal, kui nad lõid oma esimese ajarännaku „VR Tartu 1913“ ja hakkasid kaarsilla läheduses virtuaalreaalsuse prillide abil näitama nelja 360-kraadist vaadet sajanditagusest Tartust. 1913. aasta Tartu taasloomiseks vaatas meeskond läbi ligikaudu 20 000 fotot. Juba siis oli ettevõtjatel mõttes luua ajarännak ka Tallinnasse.

Maive Rute Tartu Ülikoolis

Euroopa komisjoni esindajate külaskäigul arutleti teaduse rahastamise ja teadusmahuka ettevõtluse toetamise üle

Kliimaministri visiit Tartu Ülikooli

Kliimaminister Kristen Michal külastas Tartu Ülikooli