„Eripedagoogiks õppides kujundad iseendale justkui mõistekaardi, mis aitab orienteeruda tugisüsteemis ja olla teejuhiks keerulistes olukordades seoses erivajadustega õppijatega. Õpingute käigus kasvad inimesena, õpid nägema maailma teiste inimeste vaatepunktist ja olema meeskonnamängija.“
„Võimalus õppida logopeediat sessioonõppes aitab täita nende inimeste unistusi, kes tahavad teha karjäärimuutust ning õppida midagi tõeliselt head ja põnevat. Magistriõppes saadud erialased teadmised, pikad praktikad ja kõrgetasemeline teadustööde kirjutamise kogemus on loonud mulle eneseteostuseks mitmekülgsed võimalused.“
Meie õppekava alusel ülikooli astudes valid eripedagoogika või logopeedia eriala. Eripedagoogika erialal saad teada, kuidas õpetada erivajadustega lapsi lasteaias, koolis ja kutsekoolis ning kuidas kohandada õppekava ja -vara nende eripärale. Logopeedia erialal õpid, milles seisnevad kõne-, keele- ja suhtlusprobleemid ning neelamisraskused, samuti oskad otsustada, missugune õpe või teraapia on nendes olukordades sobilik.
Magistrantide õppesessioonid on üldjuhul kord kuus ühe nädala jooksul esmaspäevast laupäevani. Loengutes, seminarides ja praktikumides lahendad mitmesuguseid elulisi ülesandeid, pealegi on paljud meie õppejõud ka ise praktikud.
Teoorias õpitut rakendad erialapraktikatel kokku 20 EAP ulatuses. Nii saad järele proovida, kas sulle sobib tulevase töökohana paremini lasteaed või kool, nõustamiskeskus või kliinik.
Õppima asumiseks on vajalik väga hea eesti keele oskus ja teadusartiklite lugemiseks piisav inglise keele oskus.
Magistriõppe üliõpilasi kaasame uurimisrühmadesse ning erialaga seotud hindamisvahendite ja õppevara koostamisse. Nad teevad tihedat koostööd Eripedagoogika ja Logopeedia Tudengite Seltsiga, Eesti Eripedagoogide Liiduga ning Eesti Logopeedide Ühinguga.
Üliõpilased on oodatud kogukonna üritustele ja õpingute toetamiseks on neile loodud erialased stipendiumid.
Magistriõppe lõpetajad on kõrgelt hinnatud tugispetsialistid koolieelses lasteasutuses, tavakoolis ja erivajadustega laste koolis, polikliinikus ja haiglas ning nõustamis- ja rehabilitatsioonikeskuses. Meie vilistlaste hulgas on ka edukaid haridusasutuste juhte, riigiametnikke, õppejõude ja ettevõtjaid.
Eripedagoogide töö on hinnata erivajadustega õppijate arengutaset ja õpetada neid, aga nad tegelevad ka õppekorralduse ja nõustamisega. Logopeedid keskenduvad kõne ja neelamisega seotud erivajadustele.
Õpinguid saad soovi korral jätkata doktoriõppes.
Tartu Ülikoolis omandatud bakalaureusekraad eripedagoogika või eripedagoogika ja logopeedia õppekava alusel;
bakalaureusekraad või sellele vastav haridustase ning 60 EAP mahus eeldusaineid Tartu Ülikooli eripedagoogika ja logopeedia bakalaureuseõppekavast: erivajadustega laste psühholoogia alused 6 EAP, tunnetuspsühholoogia 3 EAP, arengupsühholoogia 3 EAP ning kohustusliku suuna- ja erialamooduli kõik õppeained (24+24);
bakalaureusekraad või sellele vastav haridustase ning Tartu Ülikooli eripedagoogika ja logopeedia kirjaliku sisseastumiseksami positiivne tulemus (muu eriala lõpetanute sisseastumiseksam toimub 1. juulil 2024).
Kandideerimisel tuleb tõendada eesti keele oskust vähemalt C1-tasemel (vaata eesti keele oskuse tõendamiseks sobivaid dokumente ja eksamitulemusi). Lisaks tuleb sooritada erialakatse.
Erialakatse toimub intervjuu vormis 4.–6. juuli 2024 kell 9–17 aadressil Jakobi 5, Tartu.
Erialakatse eesmärk on selgitada välja üliõpilaskandidaadi motiveeritus õppida magistriõppes ja sobivus tulevaseks tööks erivajadustega ja/või kommunikatsioonipuuetega laste ja/või täiskasvanutega.
Erialakatse toimub järgmiste teemade raames:
Hindamine
Erialakatsel hinnatakse
Komisjoni liikmed hindavad üliõpilaskandidaadi teadmisi, ideid ja hoiakuid ülaltoodud kriteeriumide alusel ja erialakatse hinne kujuneb komisjoni liikmete antud hinnangute keskmise alusel.
Erialakatset hinnatakse 100 punkti süsteemis ja erialakatse on sooritatud, kui tulemus on vähemalt 51 punkti.
Sisseastumiseksami peavad sooritama kandidaadid, kes ei ole läbinud eeldusaineid ega ole lõpetanud eripedagoogika ja logopeedia bakalaureuseõppekava Tartu Ülikoolis. Sisseastumiseksam toimub 1. juulil 2024 kell 10–13 aadressil Jakobi 2-226, Tartu.
Sisseastumiseksam põhineb eripedagoogika ja logopeedia bakalaureuseeksamil. See on kirjalik ja kestab 180 minutit.
Eksamit ei saa sooritada eripedagoogika ja logopeedia bakalaureuseõppekaval õppiv tudeng.
Avalduste hindamisel arvutame välja sinu punktisumma ja koha pingereas. Arvestame
Hindame kõiki osi saja punkti skaalal. Eri osade eest saadud punktid korrutatakse ettenähtud protsentuaalse osakaaluga. Saadud korrutised liidetakse kokku ja summa jagatakse sajaga. Vastuvõtt toimub paremusjärjestuse alusel ja pingeritta pääsemiseks vajalik väikseim kogusumma on 66 punkti. Loe lähemalt punktide arvutamise kohta.