„Tartu Ülikooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja eriala annab hea võimaluse tutvuda nii didaktilise kui ka pedagoogilise teooriaga ja seda kohe praktikas rakendada. Tänu magistriõpingutele olin valmis õpetajaameti proovikivideks, sain kolleegi ja õpetajana paremaks meeskonnamängijaks ning oskan öelda sõna sekka ka haridusuuenduse teemadel.“
Magistriõpe kestab sessioonõppena kaks aastat.
Eesti keele ja kirjanduse õpetaja õppekaval saad valida kahe peaeriala vahel:
a) eesti keele ja kirjanduse õpetaja,
b) eesti keele võõrkeelena õpetaja.
Erialaained annavad põhjalikud teadmised tänapäeva eesti keelest, eesti keelest võõrkeelena, kirjandusajaloost ja -teadusest, eesti ja maailmakirjandusest ning Eesti ühiskonnast ja eesti kultuurist.
Didaktikaõpingud tagavad sulle oskused, kuidas kavandada õppetööd ja õpetada ning oma õpetamist reflekteerida, arvestades muutuvaid haridusvajadusi. Sa õpid kasutama mitmekesiseid, aktiivseid ja kaasahaaravaid õppemeetodeid ning saad teada, kuidas juhtida õpperühma.
Kõik humanitaarainete õpetaja õppekavade üliõpilased saavad lisaks valida aineid, mis kujundavad nende aineüleseid pädevusi, näiteks lõimimis- ja koostööoskusi. Samal eesmärgil kogunevad nad iga aasta jaanuaris kahepäevasesse talvekooli.
Oma peaeriala kõrvale võid valida ka lisaeriala ning omandada soome keele, lõunaeesti keele ja kultuuri, usundiõpetuse, ladina keele või filosoofiaõpetaja pädevused. Kui valisid peaerialaks eesti keele ja kirjanduse õpetaja eriala, võid omandada eesti keele võõrkeelena õpetaja lisaeriala.
Õpetajakoolituse magistriõppe tähtis osa on pedagoogiline praktika, sest klassi ees olemise kogemust on vaja igal tulevasel õpetajal. Pakume võimalust osaleda koolikülastustel üle Eesti koos meie õppejõududega. Õppekava osana võid täiendada end vahetusprogrammide kaudu välisülikoolides. Selleks saad taotleda Erasmus+ programmi stipendiumi.
Meie õppekava tugevad küljed on õppeainete mitmekesisus ja õppimine oma ala parimate asjatundjate juhendamisel. Eesti keele aineid ja didaktikat õpid eesti ja üldkeeleteaduse instituudis, kirjandust ja selle didaktikat kultuuriteaduste instituudis ning kutseõpingute aineid haridusteaduste instituudis. Didaktikaaineid õpetavad koolikogemusega õppejõud.
Sa hakkad õppima Tartu kesklinnas kolme instituudi (eesti ja üldkeeleteaduse instituudi, kirjandus- ja kultuuriteaduste instituudi ning haridusteaduste instituudi) ruumides. Su põhilised õppehooned asuvad mugavalt ülikooli peahoone läheduses aadressidel Jakobi 2 ja 5 ning Ülikooli 16.
Meie üliõpilased saavad kasutada õppimise bokse ja puhkeruume ning raamatukogusid. Õppetöös rakendame muu hulgas tänapäevaseid veebipõhiseid õppekeskkondi ja -meetodeid.
Üliõpilased on väga oodatud KeeleKohtingutele, TÜlingu loengutele ning teistele eesti ja üldkeeleteaduse instituudi üritustele ja väljasõitudele. Hoia meie tegemistel pilk peal Facebookis ja Instagramis.
Eesti keele ja kirjanduse õpetaja õppekava vilistlane on kutsega õpetaja, kes on saanud põhjaliku väljaõppe mitmekesiseks ja tähendusrikkaks tööks haridusasutustes. Oma oskusi saad rakendada õpetajana nii põhikoolis kui ka gümnaasiumis, samuti keelekursustel täiskasvanute eesti keele (teise keelena) õpetajana. Osa meie vilistlasi töötab näiteks eesti keele ja kultuuri lektorina välisülikoolides.
Karjäärivalikud ei piirdu õpetajatööga. Meie lõpetajad on väärtuslikud töötajad ka laiemalt humanitaarpädevusi ning suhtlemis- ja juhtimisoskust nõudvatel ametikohtadel mitmesugustes organisatsioonides. Neil on head väljavaated leida tööd näiteks haridusametniku või hariduskorraldajana. Peale selle on neil võimalik pühenduda teadustööle, jätkates õpinguid doktorantuuris.
Õpetajana oled tööturul väga nõutud, sul on kindel amet ja missiooniga töö ning mis peamine: õpetajana kujundad Eesti ühiskonna tulevikku!
Konkursipunktide arvutamisel võetakse arvesse erialakatse tulemust (100%).
Lisapunktid antakse Eestis kõrghariduse cum laude lõpetanud kandidaatidele. Loe lähemalt punktide arvutamise kohta. Vastuvõtuotsuseid teeb ülikool paremusjärjestuse alusel. Kandideerimiseks peab punktisumma olema vähemalt 66.
Erialakatse toimub kahes osas:
Erialakatse kirjalikus osas (50%) kirjutab kandidaat arutleva teksti etteantud teemal. Teemad võivad hõlmata kandidaadi erialast ettevalmistust, tema keele- ja kultuurialaseid teadmisi ning motiveeritust õppekaval õppimiseks. Kirjaliku osa täitmiseks on kandidaadil aega 1,5 tundi.
Erialakatse suuline osa (50%) toimub intervjuu vormis, keskendudes kandidaadi varasematele õppimiskogemustele, tulevikuplaanidele ja eesmärkidele.
Intervjuu käigus selgitatakse välja kandidaadi
Intervjuu kestab 15–20 minutit.
Hindamine
Erialakatse mõlemas osas hinnatakse üliõpilaskandidaadi suulise ja kirjaliku väljenduse selgust ning mõttekäikude seotust, oskust oma seisukohti selgitada ja põhjendada, tuues asjakohaseid näiteid.
Komisjon hindab kandidaatide sooritust 100 punkti süsteemis, intervjuu annab maksimaalselt 50 ja kirjalik osa 50 punkti. Kandideerimiseks vajalik miinimum on 66 punkti. Kandidaatide vastuvõtt toimub õppekava üldise pingerea alusel.
Eesti keele ja kirjanduse õpetaja õppekava infokiri
Selles infokirjas jagab Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut õpetajakoolitusega seotud sisu.
Infokiri ilmub kord kuus.