„Õppekava hõlmab kõige ajakohasemat ning majandusteooriate ja matemaatiliste meetodite kooslust koos kõige levinumate analüüsitööriistadega. Omandatud teadmised ja oskused tulevad kasuks nii äris kui ka akadeemilises uurimistöös.“
Õppes kombineerime loenguid seminaride ja arvutipraktikumidega, et anda sulle praktiline kogemus erinevate tarkvarapakettide kasutamisel ning eluliste majandusandmete ja -probleemide analüüsimisel.
Kohustuslikest õppeainetest saad peale mikro- ja makroökonoomiliste mudelite ning mänguteooria põhjaliku ülevaate veel mikroökonomeetriast, aegridade ökonomeetriast, andmeanalüüsist ning programmeerimise põhitõdedest.
Valikmoodulis saad valida ühe kolmest suunast:
• majandusteaduse erikursused,
• finants- ja kindlustusmatemaatika,
• välisõpingute spetsialiseerumissuund.
Vabaaineid võib valida nii majandusteaduskonnast, teistest Tartu Ülikooli akadeemilistest üksustest kui ka teiste ülikoolide õppekavadest, et suunata oma õpinguid enda huvide põhjal.
Magistritöö kirjutad ja kaitsed juhendajaga koostöös valitud teemal. Meie üliõpilaste magistritööd on võitnud arvukalt auhindu üliõpilaste teadustööde konkurssidel.
Mitmekesises keskkonnas, kuhu on kogunenud õppijad väga erinevatest riikidest, on sul lihtne kujundada kasulik rahvusvaheline kontaktivõrgustik.
Genti Ülikool (Belgia) ja Tartu Ülikool on loonud uue ühise magistriõppekava.
Topeltkraadi programmi loomisest alates saavad matemaatilise majandusteaduse magistrikava üliõpilased valida kahe eriala ja õppesuuna vahel:
- magistrikraad kvantitatiivses majandusteaduses (Tartu Ülikool)
- magistrikraad majandusteaduses (Genti Ülikool)
Üliõpilased valitakse programmi sisseastumisel. SAIS-s avalduse esitamisel märkige palun oma eelistatud eriala ja õppesuund: Tartu (I) või Tartu ja Gent (II). Isegi kui peaks juhtuma, et kandidaati ei võeta vastu tema eelistatud erialale (spetsialiseerumisele), siis võidakse teda ikkagi vastu võtta teisele erialale. Palun märkige motivatsioonikirjas, miks olete eelistanud just valitud eriala (õppesuunda). Üliõpilased ei pea maksma oma õpingute eest Genti ülikoolis.
Tartu Ülikooli partner topeltkraadi programmis Genti Ülikool on Belgia üks suuremaid ülikoole ja kuulub maailma ülikoolide edetabelis 100 parima hulka. Genti Ülikool ja Tartu Ülikool teevad koostööd ENLIGHT võrgustiku raames. Genti Ülikool ja Tartu Ülikool on teinud koostööd majandusteaduse õpetamisel alates 2021. aastast Erasmus Munduse Globaliseerumise ja Euroopa Integratsiooni (Erasmus Mundus Joint Master in Economics of Globalisation and European Integration, EGEI) ühisõppe raames.
Majandusteaduskonna õppejõudude seas on rahvusvahelise doktoriõppe suurte kogemustega lõpetajaid. Paljud õppejõud on arvukate õpikute ja rahvusvaheliste teadusartiklite autorid ning oma valdkonna arvamusliidrid. Õppetöösse kaasame ka Eestis ja rahvusvaheliselt tunnustatud praktikuid, sealhulgas tippjuhte ja spetsialiste.
Matemaatilise majandusteaduse õppes on tähelepanu keskmes nii andmeteaduste metoodika kui ka majandusteadmised, samuti arendatakse analüüsioskusi. Mikro- ja makroökonoomikamudelid aitavad sul tõhusalt analüüsida ja lahendada majanduslikke probleeme.
Õppe jooksul arendad endas välja tervikliku lähenemise majandusnähtuste mõistmisele ning majanduse ja poliitika mõju analüüsimisele ja ennustamisele. Oskusi omandad verbaalsete, graafiliste, matemaatiliste ja empiiriliste meetodite kaudu.
Matemaatiline majandusteadus on rahvusvaheliselt hinnatud majanduse magistriõpe. Meil õpetavad rahvusvahelised ja tunnustatud majanduse doktoriõppe vilistlased ning Eesti majanduse tippspetsialistid. Tänu teaduskonna tihedatele sidemetele maailmas ning rahvusvahelisele õpetamiskogemusele ja uurimistööle saavad meie magistrandid praktilise uurimiskogemuse Eesti finants- ja avaliku sektori institutsioonides.
Matemaatilise majandusteaduse magistriõpe toimub koostöös Eesti Pangaga, et pakkuda üliõpilastele:
- kõrgetasemelist õpet,
- võimalust õppida Eesti Pangast pärit lektorite käe all ja nendega võrgustuda,
- sooritada praktika ja asuda tulevikus ka tööle Eesti Pangas.
Matemaatilise majandusteaduse õppekava toob akadeemilisse õppesse rahvusvahelise mõõtme ja arendab majanduse analüüsimise kvantitatiivseid oskusi. Omandatavad oskused on hinnatud sellistes organisatsioonides nagu Eesti Pank ning teistel majandusanalüüsi ja -uuringutega seotud töökohtadel, sealhulgas suuresti ministeeriumites.
Magistriõppe 1. aastal kümne kuu jooksul (perioodil september-juuni) antakse kolm igakuist maksuvaba stipendiumi summas 600 eurot kuus kandideerimisnimekirjas kõige paremal kohal olevatele kandidaatidele. Stipendiumi saamiseks ei ole vaja eraldi taotlust esitada.
Õppimine Euroopas ainulaadses Tartu Ülikooli Delta õppe-, teadus- ja innovatsioonikeskuses soodustab erialadevahelist koostööd ning kokkupuudet ettevõtjate ja laiemalt ühiskonnaga. Nii auditoorses kui ka iseseisvas õppes kasutame mitmekesiseid õppematerjale, sh virtuaalkeskkonda ja muid e-õppe võimalusi. Kuna õpperühmad on väiksed, tekib iga magistrandi kogemuste, oskuste ja ideede analüüsi põhjal ühtne teemakeskne tervik ning sünnivad vastastikku rikastavad arutelud.
Image
| Jaan Masso rakendusökonomeetria kaasprofessor, matemaatilise majandusteaduse magistriõppe programmijuht |
Image
| Hakan Eratalay ökonomeetria lektor, Luminori vanem-makromodelleerija |
Image
| Dmitry Kulikov Eesti Panga peaspetsialist |
Image
| Priit Vahter rakendusliku majandusteaduse professor |
Image
| Anneli Kaasa majandusteaduslike sotsiaal- ja kultuuriuuringute professor |
Image
| Eve Parts majandusteooria kaasprofessor |
Image
| Kadri Ukrainski teadus- ja innovatsioonipoliitika professor |
Image
| Andres Võrk ökonomeetria nooremlektor, Tartu Ülikooli IT mõju-uuringute keskuse (CITIS) analüütik |
Image
| Lenno Uusküla makroökonoomika kaasprofessor, Luminori peaökonomist |
Image
| Peeter Luikmel Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse allosakonna juhataja |
Image
| Indrek Seppo Eesti Rakendusuuringute Keskuse (CENTAR) vanemanalüütik, indrek.seppo@ut.ee |
Image
| Maryna Tverdostup majanduse modelleerimise lektor, Viini Rahvusvaheliste Majandusuuringute Instituudi majandusteadlane |
Image
| Jaanika Meriküll majanduse modelleerimise kaasprofessor, Eesti Panga vanemökonomist |
Image
| Raul Omel majandusteooria nooremlektor |
Image
| Luca Alfieri külalislektor |
Igal aastal on kavas kuni kaks välisprofessorite lühikursust. Varem on toimunud näiteks järgmised lühikursused.
- Annela Anger-Kraavi (Cambridge’i Ülikool), „Kliimamuutus majanduses“ (kevad 2024)
- Maryna Tverdostup (Tartu Ülikool, Viini Rahvusvaheliste Majandusuuringute Instituut), „Käitumuslik ja eksperimentaalne majandus“ (kevad 2022)
- Matti Sarvimäki (Aalto Ülikool), „Majanduskasvu ja -kriiside ajalugu“ (kevad 2019)
- Marco van der Leij (Amsterdami Ülikool), „Võrgustikud majanduses ja finantsmaailmas“ (kevad 2019)
Tänapäeva keerulises majanduskeskkonnas on ärianalüüs muutunud äärmiselt oluliseks valdkonnaks, tänu millele on õppekava läbinud üliõpilase võimalused tööturul väga mitmekesised. Seda toetab juba õpinguteaegne igapäevane kokkupuude kiirendite ja inkubatsiooniprogrammidega Tartu Ülikooli Delta keskuses.
Paljud meie vilistlased asuvad tööle juhtanalüütiku või nõunikuna pankades ja finantstehnoloogia ettevõtetes, aga ka riigiasutustes, rahvusvahelistes ja kohalikes organisatsioonides ning konsultatsioonifirmades ja mõttekodades.
Aina menukamaks muutuvad ka suurandmetega seotud ning teised andmemahukad koostööprojektid era- ja avaliku sektori ettevõtetega, sealhulgas edukate iduettevõtetega.
Omandatud magistrikraad annab sulle tugeva aluse haridustee jätkamiseks rahvusvahelise tasemega majandusteaduse doktoriõppes. Nii mõnigi meie vilistlane on jätkanud õpinguid Eesti või mõnes välismaa ülikoolis ning alustanud karjääri erialast teadustööd tehes.
Avalduste hindamisel arvutame välja sinu punktisumma ja koha pingereas. Arvestame
NB! Kui lõpetad eelmist õppeastet alles suvel, arvestame hindamisel avalduse esitamise ajaks saadud tulemusi. Tartu Ülikooli üliõpilaste tulemusi näeme otse ülikooli ÕIS-ist, teistest ülikoolist kandideerijatel tuleb SAIS-i avaldusele lisada õpitulemuste väljavõte, kus on kirjas kandideerimise ajaks läbitud ained ja tulemused. Väljavõte peab olema väljaandva ülikooli esindaja digiallkirjastatud.
Hindame kõiki osi saja punkti skaalal. Eri osade eest saadud punktid korrutatakse ettenähtud protsentuaalse osakaaluga. Saadud korrutised liidetakse kokku ja summa jagatakse sajaga. Pingeritta pääsemiseks vajalik väikseim kogusumma on 66 punkti. Loe lähemalt punktide arvutamise kohta.
tuleb esitada koos avaldusega SAISis hiljemalt 15. märtsil 2025
Motivatsioonikiri koosneb kahest osast: kirjalik osa (essee) ja videoülesvõte.
Motivatsioonikiri tuleb esitada koos avaldusega SAISis hiljemalt 15. märtsiks.
Motivatsioonikirja kirjeldus inglise keeles:
The motivation letter consists of two parts: a written part (essay) and a video recording.
Written part (essay)
The essay should be written in English, contain approximately 3000-3500 characters with spaces based on the following points:
Short video CV
The applicant should record a video of up to 5 minutes in length, where the applicant's face is clearly visible, voice clearly audible. The video should be in the "pitch" format: thoroughly thought, covering the catchiest attributes of the applicant. The video does not have to be done professionally – for example, it can be produced with a smartphone camera or webcam of the computer.
NB! The applicant must include a link to the video file in the motivation letter. When submitting the video link, make sure the video can be accessed by anyone reading the motivation letter.
The video should address the following aspects:
Evaluation criteria:
Hindame motivatsioonikirja saja punkti skaalal. Väikseim edasipääsemiseks vajalik punktide arv on 51.