Autor:
Luisa Greta Vilo

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

2. oktoobrist kuni 5. novembrini on kõik Tartu Ülikooli töötajad, üliõpilased, vilistlased, nende pered ja kõik teised huvilised oodatud läbima orienteerumisrada, kus saab taastutvuda Toomemäe mitmekülgse looga. 

Orienteerumisraja on kokku pannud Tartu Ülikooli muuseum koostöös TÜ mõtteloo professori Pärtel Piirimäega. Esimest korda sai seda koos professor Piirimäega läbi joosta septembris toimunud festivalil „Toome müks“.  

Toomemäel on aastasadade pikkused jäljed aja kulgemisest, seetõttu on paljude jaoks nii tuttaval paigal alati ka mõni üllatav kiht. Vahelduv maastik annab võimaluse nautida mitmekesist liikumisrada koos tõusude ja langustega. See viib mööda mitmest ülikooli hoonest, skulptuurist ja maastikumärgist. Kui läbida rada punktide järjekorras, on kogu marsruudi pikkus umbes neli kilomeetrit ja see sobib nii jooksmiseks, kiireks kõnniks kui ka rahulikuks jalutuskäiguks. 

Juba üle kahesaja aasta tegutsenud Tartu Ülikooli muuseum alustas ülikooli peahoones kunstimuuseumina, mis on seal ka praegu. Lisaks on TÜ muuseumil veel kaks külastuspaika, mis asuvad Toomemäel endises toomkirikus ja Tartu tähetornis. Kõik kolm on avatud aasta läbi, jutustades huvilistele lugusid teadusest, kunstist, astronoomiast ja ülikoolielust. 

Kuidas orienteeruma minna? 

  • Prindi orienteerumiskaart välja või võta see ülikooli peahoone (Ülikooli 18), TÜ muuseumi (Lossi 25), Delta keskuse õppe- ja teadushoone (Narva mnt 18), Biomeedikumi (Ravila 19), Chemicumi (Ravila 14a), Physicumi (W. Ostwaldi 1), tehnoloogiainstituudi (Nooruse 1), TÜ raamatukogu (W. Struve 1), Lossi 36 või Vanemuise 46 õppehoone valvelauast. Soovi korral saad kaardi ka nutitelefoni laadida. 
  • Tutvu enne rajaleminekut leppemärkide süsteemiga
  • Kontrollpunkti jõudes skaneeri seal olevat ruutkoodi (QR-kood). Kontrolli, kas telefonis on ruutkoodi lugemise rakendus olemas. Kui ei ole, siis laadi see oma telefoni. 
  • Rada kulgeb majade vahel, tänavatel, rohealadel jm avalikus ruumis. Ole liikluses ettevaatlik! Pane tähele, et rajal ette sattuvatest objektidest (nt kõrged aiad, müürid, lillepeenrad või hekid) ei tohi otse üle minna. Samuti on keelatud siseneda eramajade või asutuste hoovidesse, kui need on tähistatud vastava leppemärgiga. Keeldu tähistavad märgid tunned kaardil ära jämeda musta joone (aed, müür) ja samblarohelise värvuse järgi. 

Kes võidab? 

Orienteerumine on kogu ülikoolipere tervisespordiüritus, mille lõpus loositakse kõigi osalenute vahel välja hulk toredaid meeneid. Selleks, et loosiõnn võiks naeratada just sulle, anna meile pärast orienteerumas käimist teada, et võtsid üritusest osa.

Samuti oled teretulnud jagama Facebooki ürituse lehel pilte oma toredatest hetkedest orienteerumisrajal.

 

Image
2. oktoobrist kuni 5. novembrini on kõik huvilised oodatud läbima orienteerumisrada, kus saab taastutvuda Toomemäe mitmekülgse looga.
Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Ülikoolipere on oodatud osalema liikumiskampaanias ,,Kevadsammud 2024”

Liikumiskampaaniasse „Kevadsammud 2024“ kaasas kõige enam üliõpilasi Tartu Ülikool

2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega