Autor:
Andero Kalju

Miks tulla tudengivarjuks?

Tudengivarju projekti põhiline eesmärk on tutvustada gümnaasiumiõpilastele ülikoolielu meie üliõpilaste silme läbi. See pole lihtsalt majatuur või ekskursioon, vaid terve koolipäev koos tudengiga. Lisaks sellele, et tudengivari saab ülevaate võimalikest tulevastest õppeainetest, tutvub ta teiste tublide noortega, ning sageli sünnivad just nii kõige põnevamad lood. Täna räägimegi sellest, kui vaheldusrikas võib üks tudengivarjupäev olla.

Image
Tartu Ülikooli tudengid laboris

Võiks arvata, et üliõpilased on varjudele mentorid ja targad eeskujud, kuid vahel võib minna hoopis vastupidi. On juhtunud, et vari osutus praktikumis osalevatest tudengitest teadlikumaks ja tundis ära kõik kivimid, millest parasjagu jutt käis. Seega ei ole vaja karta, et kõik ülikoolis õpitav on võõras, kauge ja keeruline – võib-olla on rohkem tuttavat, kui arvatagi oskaks! Terve hulk varje on öelnud, et said loengus üllatavalt paljust aru.

Tudengivarjupäev võib olla täis kõiksuguseid üllatusi. Ükskord hakkas raamatukogus keset kõige rahulikumat tundi tööle häirekell, nii et tudeng oli sunnitud koos varjuga majast välja kiirustama. Võib ka juhtuda, et tudengivarjule pakutakse ootamatut võimalust minna doktoritöö kaitsmist kuulama. See on eriti julgustav kogemus, sest seal näed, kuidas isegi täiskasvanud mees võib oma esinemise pärast närvis olla. Mõni tudeng võib unustada, kuhu ta oma auto parkis, ja tekitada paraja ärevuse järgmisse kohta hilinemise pärast. (Siit nõuanne tulevasele varjule: aita sinagi tudengil tähtsaid asju meelde jätta.) Pole välistatud, et eksite kahekesi koos Delta maja sügavustesse. Ja kõigele lisaks ole valmis selleks, et satud samasse loengusse oma Tinderi match’iga …

Tudengivarjuks käinud noored on tänulikud, kui ülikoolis toimuvat näidatakse neile ausalt. Üks enim kiidetud kogemusi on see, kui saab osaleda praktikumis – näha näiteks lihaste prepareerimist või vaadata läbi polariseeriva mikroskoobi kivimiõhikuid ja Kalana karjäärist pärit fossiile.

Image
katseklaas

 

Üliõpilastel palutakse alati ka õppejõule mainida, et loengul või praktikumis osaleb tudengivari. Vahel kipub see aga siiski ununema ja kui õppejõul tuleb juhtumisi tahtmine tunnikontroll teha, võib ühtäkki selguda, et päris mitu auditooriumis istujat ei olegi tudengid.

Eriti vahva on see, kui vari saab tudengit saata ka pärast õppetööd – ülikooli ajal tegeldakse ju lisaks õppimisele veel palju muuga. Sa võid sattuda jäisesse Anne kanalisse ujuma, laste tantsutrenni juhendama, botaanikaaeda jalutama või linna kõige hubasemaid kohvikuid külastama.

Muuseas, söök on üks väga tähtis tudengielu osa! Seal, kus saab soodsa hinnaga maitsvat toitu, on tudengid kindlasti esimesena kohal. Nii on palju kiidusõnu saanud need üliõpilased, kes näitavad head lõunasöögikohta, viivad varju tudengipäevadel imelisi pannkooke nautima või avaldavad, kust saab Tartu kõige maitsvamaid lihapirukaid.

Üks on kindel – päev koos tudengiga annab kordades rohkem emotsioone kui mis tahes reklaam. Sa kohtad kindlasti palju uusi inimesi, aga tõenäoliselt näed ka mõnda tuttavat, kellega õhtul muljetama minna. Tartu on ju parajalt väike ja mõnusalt kodune.

Viimaks aga ehk kõige olulisem: mitte ükski vari ei ole aastate jooksul öelnud, et on lõpetanud tudengivarjupäeva negatiivsete emotsioonidega. Ka teadmine, et see eriala ei ole sinule, on suur väärtus ja aitab sul paremaid valikuid teha. Varjuna on sul võimalik luua sõprussuhteid oma tulevaste kaastudengitega, ja kes teab, äkki isegi kolleegidega?

 

Registreeri end tudengivarjuks SIIN.

 

* Lugu on esmalt ilmunud 19.05.2021.

inimesed istuvad ja suhtlevad koos tassi teega

Kuidas hoida suhteid?

pilt potentsiaalsest sõbrast, kes on rohelise värviga kaetud

Kuidas leida uusi sõpru? 

Tartu Ülikooli tudengid loengus

Miks võtta endale tudengivari?