Magistriõpe võimaldab süveneda tähendusloome ja tõlgenduste mõistmisesse kultuuris, ühiskonnas ja eluslooduses. Siit saad süsteemse semiootikahariduse alates sissejuhatusest ja teoreetilistest alustest kuni rakenduste ja eriala uuemate suundadeni. Sa õpid tundma semiootilise analüüsi meetodeid ja rakendama neid nüüdisaja kultuurinähtuste analüüsis.
Õpingud lõpevad magistritöö või -projekti kirjutamise ja kaitsmisega. Kuna semiootika uurib tähendusloomet väga eripalgelistes nähtustes, saad teema valida oma huvide järgi (vt seni kaitstud töid ja teemasid).
Semiootikute tahe mõista ja tõlgendada maailma toob nii välis- kui ka eesti üliõpilasi peale õppetöö kokku ka suveseminaridele ja sügiskoolidesse, Semiosalongi õhtutele ja Eesti Semiootika Seltsi kogunemistele, konverentsidele, kultuuriüritustele jm ettevõtmistele. Tähtsündmus on üle aasta toimuv rahvusvaheline Tartu semiootika suvekool.
Erialast lugemist ja tuge akadeemilistele kirjatöödele leiad eestikeelse ajakirja Acta Semiotica Estica ja ingliskeelse ajakirja Sign Systems Studies, samuti üliõpilaste veebiajakirja Hortus Semioticus siinsetelt toimetajatelt ja kaasautoritelt.
Osakond on aktiivselt seotud rahvusvahelise semiootikakogukonnaga.
Ingliskeelse magistriõppe lõpetanud töötavad üle maailma ühiskonna ja kultuuri suunajate ja analüüsijatena, praktikutena turundusfirmades ja meedias, süsteemianalüütikutena IT-sektoris ja julgeolekuasutustes, toimetajate ja sisutootjatena, aga ka teadlaste-õppejõududena ülikoolides.
Tugev uurimis- ja kirjutamisoskus annab sulle hea aluse jätkata õpinguid doktorantuuris ning teha akadeemilist karjääri.
Avalduste hindamisel arvutame välja sinu punktisumma ja koha pingereas. Arvestame
Hindame kõiki osi saja punkti skaalal. Väikseim edasipääsemiseks vajalik punktide arv on iga osa puhul 51. Motivatsioonikirja eest vähemalt 51 punkti saanud kandidaadid kutsutakse erialakatsele. Eri osade eest saadud punktid korrutatakse ettenähtud protsentuaalse osakaaluga. Saadud korrutised liidetakse kokku ja summa jagatakse sajaga. Pingeritta pääsemiseks vajalik väikseim kogusumma on 66 punkti. Loe lähemalt punktide arvutamise kohta.
tuleb esitada koos avaldusega SAISis hiljemalt 15. märtsil 2025
Motivatsioonikiri tuleb esitada koos avaldusega SAIS-is 15. märtsiks.
Motivatsioonikiri tuleb kirjutada inglise keeles (kuni 4600 tähemärki koos tühikutega), milles
Hindamiskriteeriumid:
Hindame motivatsioonikirja saja punkti skaalal. Väikseim edasipääsemiseks vajalik punktide arv on 51.
intervjuud toimuvad ajavahemikus 7.–17. aprill 2025
Erialakatse toimub vestluse vormis 7-17. aprillil 2025. Täpne aeg lepitakse pärast motivatsioonikirja hindamist iga kandidaadiga eraldi kokku. Vestlus kestab umbes 20 minutit, toimub inglise keeles ja veebi vahendusel.
Vestlusel hinnatavad teemad:
Hindame erialakatset saja punkti skaalal. Väikseim edasipääsemiseks vajalik punktide arv on 51.
Teadmiseks virtuaalsel sisseastumisintervjuul osalejale:
Tartu Ülikool kasutab intervjuude läbiviimiseks erinevaid videosuhtluse programme (Microsoft Teams, Zoom). Sisseastumiskomisjon annab kandidaatidele teada, millist programmi kasutatakse ja millal intervjuu toimub.
Kandidaadil on virtuaalseks intervjuuks vaja:
Veebiintervjuul osalemiseks kandidaat:
Semiootikast ja õppimisest Tartu Ülikooli blogis ja vilistlasveebis
Semiootika ja kultuuriteooria eriala tutvustav video