Ettevõttemajanduse kraad annab sulle tugeva aluse, et kujundada endale just selline karjäär, nagu sa soovid.
Rahvusvaheline õpikeskkond on ideaalne võimalus luua kontakte ja leida sõbrad kogu eluks.
Kolmeaastane õpe on praktilise suunitlusega. Sa hakkad analüüsima juhtumeid päriselust, kuulad ettevõttemajanduse aladel tegutsevate spetsialistide loenguid, külastad ettevõtteid, koostad äriplaani ja teed palju rühmatöid. Sellele lisanduvad kodutööd, milles lõimid mitmes õppeaines omandatud teadmisi ja oskusi.
Õppekava valmistab sind ette edukaks sisenemiseks rahvusvahelisele või Eesti tööturule ning edasisteks õpinguteks. Eesmärk on arendada põhjalikku arusaamist ettevõtlusest ja selle keskkonnast.
Õpe hõlmab ärijuhtimise kõiki olulisi valdkondi, mille seas on äriõigus, juhtimine, majanduspoliitika, majandusarvestus, rahandus, turundus, eetika, personalijuhtimine, rahvusvaheline majandus, innovatsioon ja uurimismeetodid.
Moodulite ja õppeainete nägemiseks tuleb vajutada õppekava nimetusega plokile.
Õppimine Euroopas ainulaadses Delta õppe-, teadus- ja innovatsioonikeskuses soodustab erialadevahelist koostööd ning kokkupuudet ettevõtjate ja laiemalt ühiskonnaga. Üliõpilastele leidub siin muu hulgas rohkesti mugavaid ruume individuaal- ja rühmatööde tarvis.
Nii auditoorses kui ka iseseisvas õppes kasutame mitmekesiseid õppematerjale, sh virtuaalkeskkonda ja muid e-õppe võimalusi. Kuna õpperühmad on väiksed, tekib iga magistrandi kogemuste, oskuste ja ideede analüüsi põhjal ühtne teemakeskne tervik ning sünnivad vastastikku rikastavad arutelud.
Meie õppekorraldus võimaldab aktiivsemat suhtlust ja personaalsemat lähenemist, mis tagab õppe tippkvaliteedi ning annab sulle ülikoolist kaasa jagatud kogemuste rikkaliku pagasi.
Meil õpetavad nii Tartu Ülikooli tunnustatud õppejõud kui ka teiste Eesti ülikoolide õppejõud, ettevõtete majanduspraktikud ja külalisõppejõud välismaalt.
Praktika
Praktika on osa ettevõttemajanduse õppekavast. Meie üliõpilased on valinud praktikakohaks nii Eesti kui ka välismaa organisatsioone. Näiteid praktikakohtadest: pangad (LHV, SEB, Swedbank, Ziraat Bank Georgia), kultuuriasutused (Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli kunstimuuseum, Pimedate Ööde Filmifestival), õigusteenuste ettevõtted (nt Dilaw Attorney-at-Law Ltd Soomes) ja tehnoloogiaettevõtted (ABB, Bolt, Playtech Estonia, Stora Enso, Hitachi Energy, Tallink Silja, Delfi Meedia, Wise, Nordic Metrology Science) ning Tartu Ülikooli Neuroturunduse labor.
Ettevõttemajandust õppides on su praktika- ja karjäärivõimalused mitmekesised.
Praktika võid sooritada ükskõik millises riigis, kui see vastab õppekava sisule. Välispraktika korral saad taotleda Erasmus+ programmi rahastust.
Pärast lõpetamist on sul lai valik karjäärivõimalusi nii Eestis kui ka välismaal. Tartu Ülikooli majandusteaduskonna tuhanded vilistlased töötavad edukalt erasektoris, mõjukatel kohtadel avalikes ettevõtetes ja asutustes või jätkavad akadeemilist karjääri üle maailma. Nende seas on silmapaistvaid äri- ja poliitikajuhte, sh endine peaminister ja Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas.
Pärast bakalaureusekraadi saamist võid jätkata hariduse omandamist Tartu Ülikooli magistriõppes, näiteks selliste õppekavade alusel nagu innovatsiooni ja tehnoloogia juhtimine, matemaatiline majandusteadus, tänapäeva Aasia ja Lähis-Ida uuringud või ettevõtlikkus majanduspoliitika kujundamises. Samuti võid jätkata õpinguid välismaal.
Õppekava rõhuasetus ettevõtlusele aitab sul huvi korral keskenduda oma ettevõtte loomisele. Loe ettevõttemajanduse tudengite lugu sellest, kuidas nad kasutasid õpingutest saadud teadmisi oma ettevõtte, investeerimisplatvormi Investonian rajamisel.
Ma valisin ettevõttemajanduse eriala, sest nii oli mul võimalik omandada teadmised, mida kasutan kogu elu. Arvasin, et teises riigis õppida on keeruline, kuid Tartu Ülikooli soojus ja sõbralikkus aitasid mul hirmudest üle saada. Mulle meeldib kohata inimesi, kellega saan sarnaseid huve jagada. Seetõttu usun, et minu jaoks ei ole paremat eriala kui ettevõttemajandus, ja Tartu Ülikoolist saadud kogemus kinnitas mu valiku õigsust.
Juba gümnaasiumi viimastel aastatel märkasin, et ettevõtlus- ja turundusoskused ning ärikeskkonna mõistmine on praegusaja maailmas üha olulisem. Seetõttu süttis minus suur soov õppida ettevõttemajandust. Õppekava keskendub ärifunktsioonide peamistele valdkondadele, kus praktiline õpe on osa ülikoolielust. Õppekava on suurepärane hüppelaud ja pakub karjäärivõimalusi tulevaseks professionaalseks arenguks.
Kolm aastat, mis ma veetsin Tartu Ülikoolis ettevõttemajandust õppides, olid minu jaoks murrangulised ja meeldejäävad. Selle õppekava juures köitsid mind eelkõige praktilisus ja pakutavad võimalused. Kuigi mõned kursused tundusid lihtsad ja teised keerulised, jõudsin edukalt lõpuni. Hindan väga ülikooli akadeemilist poolt, ent sellest veel suurema kaaluga olid minu jaoks suhted, mille ma ülikooliajal inimestega lõin.
Tartu õpetas mulle eneseteadlikkust, vastupidavust ja avatud olemise väärtust. Lisaks õppetööle rikastasid minu teekonda osalemine tuutorluses, ürituste pildistamine, podcast’ides osalemine ja avalik esinemine. Need kogemused valmistasid mind ette minu praeguseks karjääriks moetööstuses ning aitasid mul mõista, kes ma olen ja mida ma saavutada tahan.
Minu soovitus on olla hetkes kohal. Tervita teisi naeratusega ja haara võimalustest kinni: see, mis sa teed, tuleb sulle alati tagasi.
Valisin ettevõttemajanduse õppekava, kuna see vastas kõige paremini minu huvidele. Mulle meeldis ka erialade rohkus, mis võimaldab mul tulevikus teha erinevaid karjäärivalikuid. Õpingud aitasid mul leida valdkonna, mis pakub mulle enim huvi.
Mulle meeldis väga Tartu Ülikoolis õppimise kogemus: Delta hoone on nüüdisaegne ja mugav. Kuigi õpingud olid vahepeal väljakutsuvad, andsid need palju juurde isiklikule arengule. Olen teinud karjääri LHV-s ning praegu töötan Nasdaq Tallinnas kauplemise ja järelevalve spetsialistina.
Tartu on tudengilinn ja suurepärane koht õppimiseks. Nautisin väga tudengitele korraldatavaid üritusi ja ööelu, peaaegu iga kord väljas käies kohtasin sõpru ja tuttavaid. Tundsin end Tartus kiiresti kohalikuna. Sain siin heaks sõbraks mitme kursusekaaslasega, kellega suhtleme siiani.
Avalduste hindamisel arvutame välja sinu punktisumma ja koha pingereas. Arvestame
Matemaatika sisseastumistestile pääsevad need kandidaadid, kes motivatsioonikirja eest said vähemalt 51 punkti.
Hindame kumbagi osa (motivatsioonikirja ja matemaatika sisseastumistesti tulemust) saja punkti skaalal. Väikseim edasipääsemiseks vajalik punktide arv on 51. Eri osade eest saadud punktid korrutatakse ettenähtud protsentuaalse osakaaluga. Saadud korrutised liidetakse kokku ja summa jagatakse sajaga. Pingeritta pääsemiseks vajalik väikseim kogusumma on 66 punkti. Loe lähemalt punktide arvutamise kohta.
tuleb esitada koos avaldusega SAISis hiljemalt 15. aprillil 2025
Motivatsioonikiri tuleb esitada koos avaldusega SAISis hiljemalt 15. aprilliks.
Palume esitada ingliskeelse motivatsioonikirja (maksimaalselt 4600 tähemärki koos tühikutega), mis:
Motivatsioonikirja puhul hinnatakse järgmisi aspekte:
Hindame motivatsioonikirja saja punkti skaalal. Väikseim edasipääsemiseks vajalik punktide arv on 51.
matemaatika sisseastumiseksam toimub Moodle´i keskkonnas ajavahemikus 19.-23. mai 2025
Sisseastumiseksam kontrollib sisseastuja teadmisi eeldusainena matemaatikas. Testi sooritamine toimub Moodle´i keskkonnas vahemikus 19.-23. mai 2025 ning seda on võimalik sooritada ainult üks kord. Testi saavad sooritada kandidaadid, kes kogusid motivatsioonikirja eest vähemalt 51 punkti. Test sisaldab keskkoolimatemaatikat - algebra ja trigonomeetrilised avaldised, geomeetria, funktsioonid ja nende graafikud, võrrandid ja võrratused, piirväärtused, diferentseerimine, integraalid ja nende rakendused. Kokku kuni 10 ülesannet juhuslikus järjekorras. Testis on segatüüpi ülesanded, mis sisaldavad rippmenüüd, valikuklahve ja märkeruutusid, samuti algebraliste avaldiste ja ühikuga või ilma ühikuta arvude sisestuskaste. Iga kandidaat saab juhusliku unikaalse valiku juhuslike parameetritega ülesandeid.
Testi soorituse koguaeg on 120 minutit.
Kandidaat peaks olema valmis, et testi sooritamise ajal on tal käepärast paber ja pliiats, et teha mõningaid vahepealseid arvutusi.
Kõik testi sooritajad vastutavad oma internetiühenduse kvaliteedi eest ise. Testi katkemisel mistahes põhjusel ei ole võimalik seda uuesti alustada ega jätkata.
Testi lõpetamisel väljastatakse kandidaadile koondtulemus, tagasisidet testi üksikute osade kohta ei anta. Maksimaalne võimalik tulemus on 100 punkti. Minimaalne positiivne tulemus on 51 punkti.
Kasutajatunnus Moodle keskkonda sisenemiseks saadetakse testile kvalifitseerunud kandidaatidele mõned päevad enne testi.
Kursused, mille läbimise eest on võimalik kandideerimisel lisapunkte saada:
NB! Kursuse eest lisapunktide taotlemiseks tähista SAIS-is avaldusel märkeruut "Taotlen eritingimustel vastuvõttu" ning märgi seejärel ära vastav lisapunktide väli. Kursuse läbimist nõutud tulemusega kontrollib ülikooli õppeinfosüsteemist, koopiat tunnistusest ei ole vaja esitada. Loe lähemalt lisapunktide kohta.